Monday, 19 February 2018

Brunei National Junior, Cadet & Hope Table Tennis Championship 2018

Brunei National Junior(U18), Cadet(U15) & Hope(U12) Table Tennis Championship 2018

16 March and 18 March 2018
(9:00AM - 5:00PM)
Menglait Sports Complex


Follow us on social media Instagram and like our Facebook page for up to date information on everything table tennis in Brunei!
------------------------------------------------------------------------------------

Click here to download full result.


Boys Single U12:
1. Felix Low Guo Zhang
2. Chin Fong Bin
3. MD NURSYAIDAHAMZAH & ALEXIS LIM KAI XUAN

Girls Single U12:
1. LING YI ZHEN
2. PHOEBE CHONG CIAO WI
3. NICOLE WONG E ROU & LIM ZHI XIN

Boys Single U15:
1. Ak Md Sufi Fakrullah Abdullah Bin Pg Md Sufian
2. AK Abd Basheer Bin Pg Md Noor
3. Md Khairuddin Bin Omar & KENNETH CHIN

Girls Single U15:
1. Leong Yi
2. LING YI XUAN
3. MICHELLE WONG WEI HUI / CECILIA LU HUI HUI

Boys Single U18:
1. Abd Wafi Bin Suhardi
2. Ak Abd Rasheed Bin Pg Md Noor
3. MD NURRIZMAN BIN MD RIZAL & BRIAN CHIN NGEE KIAT

Girls Single U18:
1. Fiona Hii Wee Ting
2. Bong Xiao Wei
3. Hong Hui Qin & Wong Jing Yi

Boys Double U18:
1. Ak Abd Rasheed Bin Pg Md Noor / Ak Abd Basheer Bin Pg Md Noor
2. Md Khairuddin Bin Omar / Jason Koh Hong Yeah
3. Abd Wafi Bin Suhardi / Ak Md Sufi Fakrullah Abdullah Bin Pg Md Sufian & BRIAN CHIN / LESLIE CHIN

Girls Double U18:
1. Fiona Hii Wee Ting / Leong Yi
2. Bong Xiao Wei / Wong Jing Yi
3. NGU WEI NGIIK / MICHELLE WONG & CECILIA LU / LING YI XUAN

Mixed Double U18:
1. Abd Wafi Bin Suhardi / Fiona Hii Wee Ting
2. Jason Koh Hong Yeah / Hong Hui Qin
3. LESLIE CHIN / WONG JING YI & BRIAN CHIN / BONG XIAO WEI


-----------------------------------------------------------------------------------


Fiona completes perfect sweep in national junior meet

|     Fadhil Yunus     |
BRUNEI Darussalam national table tennis paddler Fiona Hii Wee Ting completed a clean sweep at the Brunei Darussalam Junior Table Tennis Competition 2018 after winning a hat-trick of titles in the girls’ under-18s singles, doubles and under-18s mixed doubles at the Menglait Sports Complex yesterday.
Fiona and her national teammate Leong Yi, both of whom who had represented the country at international level, were made to work by the pair of Bong Xiao Wei and Wong Jung Yi in the girls’ doubles final though they prevailed in a 7-11 15-13 11-3 12-10 victory.
The girls’ singles was a more straightforward routine for Fiona as with her other national finals after making light work of Bong Xiao Wei in a straight-set 11-5 11-7 11-5 win.
Fiona then formed a strong partnership with Abd Wafi Suhardi, this year’s boys’ under-18 singles winner, with the pair emerging victorious in a 12-10 8-11 12-10 win over Jason Koh and Hong Hui Qin, to complete her collection of titles.
The national athlete, who has numerous titles including the lower age groups in the past, admitted that she did not reach her optimal level at the girls’ doubles.

Fiona Hii Wee Ting (2nd R) stands at the top of the podium with her girls’ under-18s gold medal. – FADHIL YUNUS

“I didn’t perform as well in the doubles’ but in the singles, it was a normal performance,” said Fiona in an interview with the Bulletin.
Fiona, who started playing competitively at international level when she was 10, was also part of the national team that took part in the SEATTA competition.
Awangku Md Sufi Fakrullah bin Pengiran Mohd Suffian beats his training partner and national teammate Awangku Basheer bin Pengiran Haji Mohd Noor in a pulsating affair coming out with an 11-7 3-11 12-14 13-11 11-7 win in the boys’ under-15s singles.
Leong Yi, one of the top female table tennis players in the country, stayed true to her reputation after clinching the girls’ under-15s title with an 11-6 6-11 12-10 11-1 win over Ling Yi Xuan.
Low Guo Zhang defeated Chin Fong Bin 12-10 11-7 11-9 to win the boys’ under-12s crown while Ling Yi Zhen dispatched Phoebe Chong Ciao Wi 11-6 11-4 11-4 to win the girls’ under-12 final.
Awangku Rasheed and Awangku Basheer won the boys’ under-18s doubles after the pair of Jason Koh and Khairuddin Omar was forced to retire after Khairuddin was unable to complete the match.
Awangku Rasheed and Awangku Basheer recovered from two sets down after losing 7-11 15-17 before winning the next two 11-6 11-8 to put them within sight of victory. The duo was leading 10-8 in the deciding set when Khairuddin appeared to encounter complications.
Courtesy of the Borneo Bulletin
-----------------------------------------------------------------------------------







End


-----------------------------------------------------------------------------------
Click here to download results of Day 1


DAY 1 (16 March 2018) Results so far:




























End


-------------------------------------------------------------------------------------




-------------------------------------------------------------------------------------


Registration closed!
The Draws are in!!

Click here to download Day 1(16 March 2018) Tournament schedule (PDF).
For Day 2(18 March 2018) tournament schedule, please standby.

Click here to download Round Robin draw results (PDF).


Please be advised that the Draw for the U15 Boys Singles Event has been redrawn. Please see below for changes.
Day 1 (16 March 2018, Friday) Schedule:

U18 Boys Single and U18 Girls Single:

U18 Boys Double: 

U18 Girls Double:

U18 Mixed Double:

U15 Boys Single (Cont. Group A to D):
U15 Boys Single (Cont. Group E to H):

U12 Boys Single:

U15 Girls Single and U12 Girls Single:


End.


-------------------------------------------------------

REGISTRATION IS NOW OPEN!!
DEADLINE 09 MARCH 2018

-------------------------------------------------------------------------------------




END

Tuesday, 31 October 2017

The Silk Road Cup, China-ASEAN Table Tennis Games

The Silk Road Cup
China-ASEAN Table Tennis Games
12th to 14th December 2017
Stadium of Jingxi City, Baise Municipality, Guangxi, P. R. China
---------------------------------------------------------------------------------






Team Brunei:

Athletes
1. Wee Tzu Min
2. Md Hanifah Bin Hj Bungsu
3. Md Noraizan Bin Hj Yussof
4. Zainal Arifin Bin Dato Hj Puasa
5. Abd Wafi Bin Suhardi
6. Fiona Hii Wee Ting
7. Leong Yi
8. Ting Siew Chien
9. Winnie Lim Huey Nee


Coaches
Samuel Revales
Sia Mee Mee

Team Head
Hj Said Bin Sheikh Hj Yahya

------------------------------------------------------------------------------------

Sponsored by:

Margherita Pizzeria 
Goh Kok Lee
Jee Enterprise
Metrod Sdn Bhd
K. N. Win
Delimavilla Developers





End
-----------------------------------------------------------------------------------

Day 1 Selection results:



End

-----------------------------------------------------------------------------------------------------------

Selection will be held on Oct31 (Tue) & Nov01 (Wed).

Venue: Menglait Sports Complex.

Time: 7pm to 10pm.


Candidates are as follows:

1. Pg Sofian

2. Wee Tzu Min

3. Abd Wafi

4. Noraizan (a.k.a Damit)

5. Ak Abd Hakeem

6. Zainal Ariffin

7. Md Hanifa

8. Ak Abd Rasheed



End

Friday, 25 August 2017

ITTF Basic Umpire, Referee & Tournament Organization Courses

ITTF Basic Umpire, Referee & Tournament Organization Courses
12-17 November 2017
Organized by Brunei Darussalam Table Tennis Association
-------------------------------------------------------------------------------------

Register NOW!!!



END

Monday, 14 August 2017

President Cup 2017

President Cup 2017
20th and 27th August 2017
Organized by Brunei Darussalam Table Tennis Association

-------------------------------------------------------------------------------
 Add/Follow us on our Facebook page and Instagram

Final Results:

 Men Single 
1. Pg Md Sufian Pg Hj Ibrahim
2. Md Zulfadli Hj Abd Rahman
3. Wee Tzu Min & Abd Wafi Suhardi




Men Double
1. Abd Wafi Suhardi / Jason Koh
2. Husaini Hj Hassan / Dr Kyaw Naing Win
3. Zainal Ariffin / Noraizan Hj Yusuf & Zulfadli Hj Abd Rahman / Samuel Revales


End

------------------------------------------------------------------------------




End

------------------------------------------------------------------------------

Day 1 (21 August 2017)  Results:
Click here to download results of Men Single Event

Day 2 (27 August 2017) Continue:
Men Double Group Stage to Final
Men Single Semi Final to Final



End

-----------------------------------------------------------------------------
To download Tournament Draw:
Click here for tournament schedule
Click here for Men Single (MS)
Click here for Men Double (MD)

-----------------------------------------------------------------------------

Tournament Schedule:

Men Single Event:





Men Double Event:



END

-------------------------------------------------------------------------------

Registration NOW OPEN!!

Deadline 18th August 2017.

Click HERE to download Tournament Prospectus and Registration form.



END